Popüler Hint (Bollywood) Filmleri Kategorisi

Hint Bollywood Sineması


Hindistan'ın Mumbai (Bombay) kentinde bulunan Bollywood, tıpkı Hollywood gibi bir sinema ve televizyon merkezidir. Dünya üzerinde Hollywood'dan sonra en çok adı bilinen Bollywood'dan her yıl binlerce film, dizi, klip çıkmaktadır. Özellikle popülerliği son 10 yılda artan Bollywood, görünen o ki önümüzdeki yıllarda da dünya sinemasına damgasını vurmaya devam edecek. Bollywood ile ilgli tüm bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. 

Bollywood'un (Hint sinemasının) Tarihçesi


Her ne kadar son yıllarda popülaritesi çok fazla artsa da Bollywood'un tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. Öyle ki; Bollywood'un tarihi değerini anlamak için 1910'lara kadar gitmemiz gerekmektedir. Takvimler 1913 yılını gösterdiğinde Hindistan sineması tarih sayfalarına adını yazdırmaya başlayacaktı. İlk film ise Dadasaheb Phalke tarafından çekilen ve bir sessiz film olan Raja Harishchandra'dır. Bollywood'un tarihçesine bakarken yapımcı ve yönetmen Dadasaheb Phalke'den mutlaka bahsetmemiz gerekmektedir. Zira kendisi hayatı boyunca 95 uzun metraj, 26 tane ise kısa metraj film çekerek Bollywood sinemasının temellerini atmıştır. Bollywood'dan ilk yıllarında yıllık olarak 200 civarı film çıkmaktaydı. 1930 ve 1940 arası Bollywood'un en kötü dönemidir. Zira İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesi sebebiyle sektör durma noktasına gelmiştir. 
 

Bollywood'un (Hint filmlerinin) Altın ÇağıBizler her ne kadar ülke olarak Bollywood ile son yıllarda haşır neşir olsakta Bollywood için Altın Çağ denilebilecek dönem 1940 - 1960 arasıdır. Bu dönemde sektör en verimli dönemini geçirmekte ve ardı ardına sinema tarihine geçecek filmler çıkmaktadır. Tabi burada aslan payı o dönemde yaşamış usta yapımcılar ve yönetmenlerdir. Şimdi bu dönemde çıkan bazı filmlere ve yönetmenlere değinelim. Raj Kapoor, Guru Dutt, Mehboob Khan bu dönemin en önemli yapımcı ve yönetmenliridir. Pyaasa (1957), Kaagaz Ke Phool (1959), Shree 420 (1955) ve Aan (1952) filmleri Bollywood Altın Çağı'nda ortaya çıkmış efsane filmler arasında yer almaktadırlar. 

Peki Altın Çağın en önemli aktörleri ve aktrisleri kimlerdi? Birkaç örnekte bunlara verelim: Dilip Kumar, Raj Kapoor, Pradeep Kumar, Dev Anand ve Gru Dutt en önemli aktörler arasında yer almaktadır. Aktrisler ise şu şekildedir: Sumitra Devi, Nargis, Suraiya, Nutan, Sadhana gibi güzel kadın oyuncuları Bollywood'un Altın Çağı'na damga vuranlar arasında sayabiliriz. 
 

Bollywood'un (Hindistanın) Yeni Dönem Yıldızları


Ya arkadaş bırak geçmişi şimdiye gel dediğinizi duyar gibiyim. Ama geçmişi bilmeden şimdiki dönemi anlamamız imkansızdır. Bu nedenle kısaca eskilerden bahsettikten sonra nihayet Bollywood'un günümüzde çıkardığı en büyük yıldızlara, yapımcılara ve yönetmenlere değinelim. Bollywood küresel düzene en iyi ayak uyduran sektörler arasında yer almaktadır. Öyle ki; şu anda dünya sinemasına sayı olarak en çok film katkısı sağlayan endüstridir.

Sizce Bollywood ve Hindistan sineması her yıl kaç tane film çekiyordur? Cevabı: ortalama 2000 adet! Evet inanılması zor bir rakam ama sadece 2017 rakamlarına baktığımızda Bollywood'da 1987 adet Hint filmi çekilmiş. Ve bu rakam sayesinde dünyanın en büyük sinema endüstrisi ünvanını korumuştur.

Bu rakamı verdikten sonra gelelim günümüzün Bolllywood yıldızlarına. Zaten bunların birçoğunu günümüzde hepimiz tanıyoruz. Akla ilk gelen isimleri sayalım isterseniz. Bu defa önceliği aktrislere verelim, Bollywood güzel kadın oyuncuları arasında en önemlileri şu şekildedir: Karisma Kapoor, Madhuri Dixit, Sridevi, Juhi Chawla, Kajol gibi güzel kadın oyuncuları sayabiliriz. Bunlar benim ilk aklıma gelenlerdi. Tabi ki çok daha fazla ismi buraya ekleyebiliriz. Aktörlere yani erkek oyunculara gelecek olursak; Salman Khan, Shah-Rukh Khan, Aamir Khan, Akshay Kumar, Ajay Devgan gibi isimleri sayabiliriz. Özellikle Shah-Rukh Khan bir dönem dünyada en çok tanınan aktör ünvanını kazanmıştır. 

Bollywood (Hint filmleri) ne kadar izleniyor?


Peki sizce Bollywood yıllık kaç bilet satışı yapıyordur, bir diğer deyişle yıllık kaç defa izleniyordur? Cevabı: yıllık 3.6 milyar bilet. Evet Bollywood Hint filmleri 2017 yılında 3.6 milyar defa izlendi. Ve bu rakam bir rekordur. Peki Bollywood'un rakibi olan Hollywood kaç bilet satıyordur? Cevabı: 2.6 milyar bilet. Yani Bollywood dünya genelinde Hollywood'dan daha fazla bilet satışı yapmaktadır. Tabi burada Hindistan'ın nüfusunun 1.3 milyar olması da etkili bir etkendir. Diğer taraftan Hollywood'un bilet başı ücretiyle Bollywood'un bilet başı ücreti farklı olduğundan dolayı genele baktığımızda Hollywood filmleri daha fazla hasılat elde etmektedirler. Yine de bu durum Bollywood sinemasının başarısını gölgelememektedir. 
 

Bollywood kelimesi nerden geliyor?Bollywood kelime olarak Hollywood ile benzerliğiyle dikkat çekmektedir. Hindistan'ın Mumbai (Bombay) şehrinde kurulu olduğundan dolayı 'B' harfi Bombay şehrinden esinlenerek konulmuştur. Bollywood kelimesi ilk olarak 1970'lerde kullanılmaya başlanmıştır. Esinlendiği nokta ise bilinenin aksine Hollywood değildir. Zira birçok insana göre Bollywood, Hollywood'un bir çakmasıdır. Ama bu doğru bilinen büyük bir yanlıştır. ira Bollywood kelimesi aslında Tollywood kelimesinden devşirilmiştir. Peki Tollywood nedir? Tollywood; Hindistan'ın Bengal bölgesinde bulunan Cinema of west Bengal'e verilen isimdir. Yani kısacası Bollywood, Tollywood'un bir harfinin değiştirilerek kullanılması sonucunda ortaya çıkmış bir terimdir. 


Bollywood'un kısa tanıtımını burada noktalıyorum. Umarım sizlere faydalı olabilecek bilgiler verebilmişimdir. Sizler için özel oluşturduğumuz Hint Filmleri kategorimizden Bollywood'dan dünya sinemasına armağan edilen en güncel, kaliteli ve popüler filmleri sizlere sunmaya çalışıyoruz. Bu kategoriden popüler Bollywood Hint filmlerine ulaşabilir ve Türkçe dublaj, altyazılı seçeneklerde full hd kalitede izleyebilirsiniz. İyi seyirler dileriz. 
1080P
Newton 2017 Hint Filmi
7.8IMDb
  Altyazı 
Newton 2017 Hint Filmi
Hint filmleri arasında yer alan Newton filmi 2017 yılında vizyona girmiş bir dram komedisidir. Bollywood'dan çıkan popüler filmlerden biri olan Newton filmi IMDB'den 7.8 puan almayı başarmıştır. Newton filminin konusu:...
 •   Tür : Komedi, Dram, Popüler Hint (Bollywood) Filmleri
 •   İzlenme: 483
 •   1
    0
 •   Vizyon : 2017
 •   Süre : 106 Dk.
1080P
Secret Superstar - 2017 Türkçe filmi full hd izle
8.2IMDb
  Altyazı 
Secret Superstar - 2017 Türkçe filmi full hd izle
2017 Hint filmlerinden olan Secret Superstar filminde Aamir Khan ve Zaira Wasim başrol oynuyorlar. Zaira Wasim filmde Insia adında genç bir kızı canlandırmaktadır. Insia'nın en büyük hayali gerçek bir süpe...
 •   Tür : Aile, Dram, Müzikal
 •   İzlenme: 1389
 •   4
    0
 •   Vizyon : 2017
 •   Süre : 150 Dk.
1080P
Bhaagamathie 2018
7.2IMDb
  Altyazı 
Bhaagamathie 2018
2018 Hint filmlerinden birisi olan Bhaagamathie filmi korku ve gerilim türünde bir filmdir. Chanchala adında bir kadın etrafında gelişen hikayede fantastik öğelerde bulunmaktadır. Politikacıların yolsuzluk sebebiy...
 •   Tür : Gerilim, Aksiyon, Korku
 •   İzlenme: 479
 •   1
    0
 •   Vizyon : 2018
 •   Süre : 138 Dk.